
BNC Motors Corbett 14 All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.86,999* onwards
BNC Motors Corbett 14 Specifications
| Range | 85 km/charge |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 3.5-4 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Fuel Type | Electric |
BNC Motors Corbett 14 Features
| Braking Type | Synchronized Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Clock | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with BNC Motors Corbett 14
| Mobile Application | No |
BNC Motors Corbett 14 App Features
| Low battery alert | Yes |
BNC Motors Corbett 14 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP 67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Synchronized Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | No |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters, Moped Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 65 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP 66 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 85 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time(0-100%) | 2.5 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | leading link, anti-dive, 4-point adjustable |
| Suspension Rear | 4-point adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-14 Rear :-90/90-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm Rear :-355.6 mm inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double cradle chassis |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | No |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Corbett 14 Alternatives
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.88,250* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
BNC Motors Corbett 14 Colours
BNC Motors Corbett 14 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
BNC Motors Corbett 14 Questions & answers
Q) Please inform the process of delivery after booking Boom Motors Corbett 14.
By Bikedekho Experts on 31 Jan 2022
A) For this, we would suggest you get in touch with the nearby authorized ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Can we charge at home
By Bikedekho Experts on 10 Jan 2022
A) Boom Motors Corbett 14can be fully charged in 2.5 hours with a fast charger and ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Which date deliver Corbett 14 ex
By Bikedekho Experts on 30 Dec 2021
A) For the delivery, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Corbett 14 EX battery's internally connected are one by one using by swapping???
By Bikedekho Experts on 13 Dec 2021
A) Boom has powered the Corbett-14 by a 3kW and the Corbett 14-EX by a 4kW BLDC hub... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What type of battery of coorbett 14 ex
By Bikedekho Experts on 13 Dec 2021
A) The base variant is powered by a 3kW motor mated to a 2.3kWh battery, allowing ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular BNC Motors Two Wheelers
BNC Motors ChallengerRs 99,900* Onwards
BNC Motors PerfettoRs 1,15,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience