
BMW R NineT Racer BS4 All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.16,90,000*
BMW R NineT Racer BS4 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 1170 cc |
| Engine Type | Flat Twin Cylinder, 4-Stroke, Four Valves Per Cylinder, DOHC |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 110.12 PS @ 7750 rpm |
| Max Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
BMW R NineT Racer BS4 Features
| ABS | Dual Channel |
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 220 kg |
BMW R NineT Racer BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Flat Twin Cylinder, 4-Stroke, Four Valves Per Cylinder, DOHC |
| Displacement | 1170 cc |
| Max Torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air and Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Hydraulically operated single-disc dry clutch |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 73 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Connectivity | No |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | BMW Motorrad ABS, BMW Motorrad Paralever, Steering stabilizer, Electronic Immobiliser, On-Board Computer, One-Key for all locks, Handbrake Lever and Clutch Lever Adjustable, Carbon Filter, Automatic Stability Control (ASC) |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 920 mm |
| Length | 2105 mm |
| Height | 1105 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Wheelbase | 1491 mm |
| Kerb Weight | 220 kg |
| Total Weight | 430 kg |
| Load Carrying Capacity | 210 kg |
| Seat height | 805 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Alternator | 720 W |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 265 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 110.12 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic fork with 43-millimeter stanchion diameter |
| Suspension Rear | Cast aluminum single swing-arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload via hook wrench can be adjusted infinitely, rebound stage damping adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17 Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast aluminium |
| Frame | Three-section frame consisting of one front and two rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, pillion frame mountable for pillion rider use (accessories) |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of BMW R NineT Racer BS4 Alternatives
Rs.23,00,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Popular BMW Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
Latest BMW Bikes
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs 35,62,000* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs 35,62,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience