
BMW F 850 GS Adventure Specifications
| Mileage (Overall) | 24 kmpl |
| Displacement | 853 cc |
| Engine Type | Water-cooled 4-Stroke In-line Two-cylinder Engine, Four Valves Per Cylinder, Two Overhead Camshafts, Dry Sump Lubrication |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 95.17 PS @ 8250 rpm |
| Max Torque | 92 Nm @ 6250 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 23 L |
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
BMW F 850 GS Adventure Features
| ABS | Dual Channel |
| Riding Modes | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
What’s Included with BMW F 850 GS Adventure
| Vehicle Warranty | 3 Years |
BMW F 850 GS Adventure App Features
| Navigation assist | Yes |
BMW F 850 GS Adventure Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Water-cooled 4-Stroke In-line Two-cylinder Engine, Four Valves Per Cylinder, Two Overhead Camshafts, Dry Sump Lubrication |
| Displacement | 853 cc |
| Max Torque | 92 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiple-Disc Wet Clutch (anti hopping), Mechanically Operated |
| Gear Box | 6-Speed |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | ABS Pro, Revolution Counter, On-board Computer, Dynamic ESA |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 24 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 23 L |
| Fuel Reserve | 3.5 L |
| Kerb Weight | 248 kg |
| Seat height | 875 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 197 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 95.17 PS @ 8250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside-Down Telescopic Fork, Ø 43 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium Dual Swing Arm, Central WAD Spring Strut, Spring Pre-Load Hydraulically Adjustable, ReboundDamping Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-21, Rear :-150/70-17 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Bridge-Type Frame, Steel Shell Construction |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of F 850 GS Adventure Alternatives
Rs.14,40,000* Onwards
Rs.11,80,509* Onwards
Rs.15,40,000* Onwards
Rs.11,00,763* Onwards
Rs.15,50,000* Onwards
Rs.9,45,000* Onwards
Comfort User Reviews of BMW F 850 GS Adventure
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Comfort (1)
- Power (2)
- Safety (1)
- Seat (1)
- Style (1)
- Latest
- BMWf 850gsAs I have seen. It is the best touring and adventure machine. The specs and power tell everything. Like heard elsewhere," Great power comes with great responsibility ", safety and comfort are also great to work. Hope to get my hands on it soon. Good luck to all.Read More4
- View All BMW F 850 GS Adventure Reviews
BMW F 850 GS Adventure Colours
BMW F 850 GS Adventure is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
BMW F 850 GS Adventure Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular BMW Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW C 400 GTRs 11,25,000* Onwards
BMW CE 02Rs 4,49,900* Onwards
BMW CE 04Rs 15,25,000* Onwards
Latest BMW Bikes
BMW F 450 GSRs 4,70,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards
BMW K 1600 GTLRs 35,62,000* Onwards
BMW K 1600 BaggerRs 35,62,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience