12 Images
1 Colours
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah
Key Specs & Features of Ambition Lithium Ion - 30 Ah
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| Charging Time | 4-5 Hours |
- Boot Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Latest Updates
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Price: The price of the GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah in Delhi is Rs 1,00,196 (Ex-showroom). To know more about the GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Colours: This variant is available in 1 colours: White.
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 93,692, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 57,151 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,00,196 |
| Bike Insurance | Rs.4,091 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,04,287 |
GoBike Ambition Colours
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah is available in the following colours in India. View all Ambition Lead Acid, Ambition Lithium Ion - 15 Ah, Ambition Lithium Ion - 20 Ah, Ambition Lithium Ion - 25 Ah, Ambition Lithium Ion - 30 Ah, Ambition Lithium Ion - 35 Ah images with different colour options on BikeDekho.
White
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | ICAT Approval - Yes |
| Seat Type | Split |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 5 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | ICAT Approval - Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 480 mm |
| Length | 1720 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Shock Absorption |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Iron |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of GoBike Ambition
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah Images
GoBike Ambition Lithium Ion - 30 Ah User Reviews
- All (3)
- Service (1)
- Tyres (1)
- Dealer (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Speed (1)
- More...
- Latest
- A fairly good range and speedGoBike Ambition is well endowed with a capable 1.56 kWh lithium-ion battery that promises to reach a top speed of 55 kmph and charges completely in 4 to 5 hours. This scooter has a range of features such as front and rear disc brakes, tubeless tyres, and a digital speedometer. Although some users seem satisfied with the model, others have shared disappointing experiences regarding registration and customer service. However, for a fairly good range and speed within urban confines, the prospective buyer would first have to check out the local registration processes and dealer support.Read More
- marvellousThis bike is really gonna perform so well and trust me I am using this bike from last 10 years and it's awesome
- bike is newNice bike in travel time from to maar do not have a jao khelte Hain hum log 🪵 hai to kya bahut hi bike
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,21,530* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs57,151* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,18,222* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Oben Rorr EZ SigmaRs1,24,838* Onwards
Ambition Competitors
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.49,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards
Rs.69,990* Onwards
