11 Images
1 Colours
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah
Key Specs & Features of YB2000 72 V, 30 Ah
| Range | 80-120 km/charge |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 3 Year |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Latest Updates
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Price: The price of the Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah in Delhi is Rs 1,02,100 (Ex-showroom). To know more about the Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Colours: This variant is available in 1 colours: Mint.
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,22,012, Bajaj Chetak C3001, which is priced at Rs 1,14,223 and Ather Rizta S (IDC 123 Km) Mono, which is priced at Rs 1,24,472.
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,02,100 |
| Bike Insurance | Rs.4,122 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,06,222 |
Aeroride YB2000 Colours
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah is available in the following colours in India. View all YB2000 72 V, 26 Ah, YB2000 72 V, 30 Ah, YB2000 72 V, 36 Ah, YB2000 72 V, 26 Ah With Extra Battery images with different colour options on BikeDekho.
Mint
Aeroride YB2000 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 80-120 km/charge |
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 13 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1910 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Dry Weight | 65 kg |
| Load Carrying Capacity | 250 Kg |
| Seat height | 820 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80-120 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90 - 12 Rear :-90/100 - 10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Compare Variants of Aeroride YB2000
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah Images
Aeroride YB2000 72 V, 30 Ah User Reviews
- All (1)
- Seat (1)
- Gear (1)
- Experience (1)
- Looks (1)
- Latest
- cost this model"I purchased this bike expecting a smooth ride, but I was sorely disappointed. The gears constantly slipped, the brakes were unreliable, and the seat was incredibly uncomfortable. It felt like a cheaply made product that was way overpriced. I would not recommend this bike to anyone looking for a quality cycling experience."Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Aeroride YB2000 Competitors
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Users Also Viewed
- Aeroride YB2000
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
